سمپاشی و مبارزه با ناقلین


کدام مراکز موظف به سمپاشی هستند؟


تمامی مراکز مرتبط با تهیه و توزیع مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی نظیر رستوران ها و غرفه های مواد غذایی، فروشگاه های منفرد و یا زنجیره ای، مغازه ها ...، مراکز صنعتی و کارگاهی، مراکز بهداشتی درمانی و کلینیکی و اماکن عمومی نظیر هتل ها، استخرها، باشگاه ها، مراکز تفریحی، ادارات، مراکز آموزشی، خوابگاه ها، اماکن متبرکه، موزه ها و مجموعه های تاریخی، مراکز نظامی و انتظامی، همکاری با شهرداری ها، شرکت های آب و فاضلاب و سازمان های محیط زیستی و ... موظف به سمپاشی هستند.


سمپاشی منزل

سمپاشی باغ

سمپاشی رستوران

سمپاشی بیمارستان

سمپاشی ادارات

مراحل انجام سمپاشی

 • 1تماس یا تکمیل فرم

 • 2مشاوره و برآورد فنی

 • 3پیشنهاد بهترین متد

 • 4صدور پیش فاکتور با سربرگ و مهر شرکت

 • 5انجام صفر تا صد عملیات مبارزه

 • 6صدور گواهی انجام کار با سربرگ و مهر شرکت

 • 7پایش های مراقبتی پس از عملیات مبارزه

 • 8عقد قراردادهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت با قابلیت انعطاف


با مشتریان ما آشنا شوید


سموم مورد استفاده

سايپرمترين حشره كش غیرسیستمیک، تماسي و گوارشي با اثر ابقائي روي گياه از گروه پايرتروييدها دارای اثر سریع، پایدار و بسیار موثر روی شب پره ها. این سم بصورت تماسی موثر بوده و اثر آن به میزان پوشش سم پاشی بستگی دارد. بنابر این با افزایش تراکم گیاه، حجم محلول مصرفی نیز افزایش می یابد. فواصل سمپاشی برای سفید بالک های گلخانه کوتاه و برای محصولات زراعی هر 10 تا 14 روز تکرار سم پاشی نیاز است.


علائم مسمومیت: سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ، اسهال، اختلال در بینایی و تنفس.


احتیاط های لازم


 • این سم را بر روی مواد غذایی و ظروف نپاشید.
 • هنگام سمپاشی از خوردن و آشامیدن و کشیدن سیگار خودداری نمایید.
 • سم را در بسته بندی اصلی و در مکان خشک و به دور از تابش مستقیم نگهداری کنید.
 • در صورت تماس با بدن، محل آلوده را با آب و صابون بشویید.

سم فایکام حشره کش جدیدي از دسته کارباماتهاست که براي مبارزه با انواع سوسک ها، مورچه، مگس، پشه، عقرب، ساس، بید، زنبور، خرخاکی، گوشه خیزك، عنکبوت، رطیل، موریانه، هزارپا و کنه هاي حیوانی به کار می رود.


فایکام بو ندارد، لکه نمی گذارد و بخارات سمی در فضا منتشر نمی سازد. علاوه بر این دوام حشره کش فایکام بسیار طولانی است به همین جهت مناسب ترین حشره کش براي مصرف در کارخانه هاي موادغذایی، انبارهاي مواد غذایی، منازل رستوران ها، هتل ها، بیمارستان ها، مدارس، کشتی ها، هواپیماها، کشتارگاه ها، کارگاه هاي شیر و لبینات، دامداري ها، مرغداري ها، کارگاه ها و ساختمان هاي صنعتی و اماکن مشابه شناخته شده است.


فایکام باید توسط موسسات سمپاشی، کارگران سمپاش و یا مراجع بهداشتی مورد مصرف قرار گیرد.


احتیاط های لازم

 • از هرگونه تماس سم با دهان خودداري و در صورت آلوگی پوست یا چشم با سم، فورا محل آلوده را بشویید.
 • لباس هاي آلوه به سم را قبل از استفاده مجدد بشویید و از تنفس و کار در محلی که گرد سم پراکنده می باشد خودداري کنید.
 • دست و صورت را بعد از سمپاشی و قبل از غذا خوردن یا کشیدن سیگار بشویند ودر حین سمپاشی از خوردن غذا و کشیدن سیگار خودداري کنید.
 • از پاشیدن مستقیم سم روي انسان، حیوان، لباس و رختخواب خودداري کنید.

ماده موثر سم سولفاک سایفلوترین بوده که تحقیقات بسیاری به روی این ماده صورت گرفته است. سولفاک سمیت بسیار کمی به روی گیاهان، پستانداران، پرندگان و انسان دارد و در بدن تجمع پیدا نمی کند و از طرف دیگر مصرف مقدار کمی از آن می تواند تاثیر بسیار زیادی برروی حشرات داشته باشد. خاصیت سولفاک باعث بدست آمدن نتیجه درست درامر بهداشت محیط شده است.


تحقیق به روی پس مانده این ماده در طویله ها، منازل و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی این امر را ثابت می کند که سولفاک برای مکان های حساس بسیار بی خطر است.


فرمول سولفاک تایید شده برای منازل، آپارتمان ها، مراکز تهیه و توزیع غذا، زندان ها، مراکز تهیه لبنیات، مراکز تهیه آرد، بیمارستان ها، هتل ها، ساختمان های صنعتی، ادارات، لابراتوارها، مراکز نگهداری از سالمندان و کودکان، مراکز نگهداری و فروش دام، کانال ها، مدارس، انبارها و مراکز تولید سرکه و همچنین تمام وسائل نقلیه مانند هواپیما، کشتی، اتوبوس و ....... می باشد.


عملکرد سولفاک


سم سولفاک خیلی سریع عمل می کند. در بعضی مواقع حشره در دم جان می دهد و حتی حشرات مخفی شده در زمان مصرف به طور ناگهانی از محل اختفای خود خارج شده و به سمت محل سمپاشی شده می روند. نتیجه سریع آن بسیار آشکار است.


پایداری سولفاک در محیط

سولفاک بسیار در برابر شرایط محیط پایدار و مقاوم است. این ماده در برابر تابش ماورای بنفش مقاوم است به همین دلیل هفته ها و ماه ها موثر می ماند. البته بستگی به طرز استفاده دارد.

سم حشره کش دلتامترین


حشره کش تماسی با پایداری زیاد از گروه پایروتیروئید ها می باشد.

دلتامترين از گروه حشره كشهاي پايريتروئيدي بوده و داراي اثر تماسي و گوارشي مي‌باشد. اين تركيب بصورت امولسيون طيف وسيعي از حشرات مكنده و جونده را از راسته هاي گوناگون كنترل مي‌كند. اينها بر اساس پايريترين طبيعي ساخته شده است. اين تركيب 15-10 روز روي سطوح سمپاشي شده دوام دارد. دلتامترين در خاك در اثر فعاليت ميكروارگانيسمها ظرف مدت 1 تا 2 هفته تجزيه شده و بطور كلي نيمه عمر (DT50) آن در خاكهاي زراعي كمتر از 23 روز است. ساخت اين آفتكش در جاي خود، انقلابي در توليد و عرضه حشره كشهاي شيميايي به شمار مي‌رود. اين تركيب در برابر نور خورشيد پايداري زيادي دارد (تحت تابش مستقيم اشعه ماوراي بنفش (uv) چون خاصيت تبخيري كم و دوام آن روي محصول زياد است. قدرت حشره كشي اين تركيب صد برابر از تركيبات كلره، پنج برابر از تركيبات فسفره و پنج تا ده برابر از ساير پيريتروئيدها بيشتر است. سميت گوارشي اين تركيب براي جانوران خونگرم و انسان زياد مي‌باشد. سطح پوست جانوران خونگرم پوشيده از لايه كراتين مي‌باشد درنتیجه اين سم بر خلاف سموم فسفره غير قابل نفوذ به پوست بدن انسان است، بنابراین نمیتواند وارد جريان خون ‌شود، پس سمیت پوستی پایینی دارد.


مكانيسم اثر:


اين تركيب اثر ضربه اي (knock down) سريع دارد. اين تأثير مستقيماً به اثر كشندگي سم مربوط نيست، زيرا ميزان سم لازم براي ايجاد مرگ و مير معمولاً بسيار بيشتر از مقداري است كه براي فلج كردن آنها مورد نياز مي‌باشد. اثر اين ترکیب مثل پايريترينهاست بطوريكه باعث افتادن سريع حشره مي‌شود و چنانچه غلظت مناسبی انتخاب شود کارایی آن در حشرات بسیار چشمگیر خواهد بود. اثر دلتامترين ناشي از مهار كنندگي اعصاب بوده و با درجه حرارت رابطه مستقيم دارد(برخلاف آمبوش). دلتامترين ميزان حساسيت ناحيه پس سيناپسي را به تحريكات عصبي كاهش مي‌دهد. ميزان رها سازي گاما آمينو بوتريك اسيد (GABA) را در ناحيه پيش سيناپسي افزايش مي‌دهد و باعث ممانعت از انتقال پيامهاي عصبي مي‌شود. دلتامترين چربي دوست بوده و به راحتي جذب لايه كوتيكول حشرات و سطح برگ مي‌شود و در نتيجه در مقابل اثر شسته شدن باران مقاوم است. خاصيت حشره كشي دلتامترين به مقدار دز توصيه شده در مورد هر آفت وپوشش كامل لايه سم روي سطح برگ بستگي دارد.


موارد مصرف:


دلتامترين با طیف اثر وسیع ، به منظور كنترل سنهاي زيان آور، ملخها، لارو بالپولكداران، سرخرطومي‌ها، شته ها، كنه ها، ملخها، ككهاي آفت گياهي، تريپسها، شپشکها، عسلکها، مگسهای سفید گلخانه و پسيلها بر روي گندم، پنبه، سبزيجات، يونجه و شبدر، سويا، چغندر قند، درختان ميوه سردسيري و مركبات مورد استفاده قرار مي‌گيرد، چون دوام آن در محیط کم است، مصرف آن روی سبزیجات قابل توجه می باشد.


سازگاري و اختلاط:


از نظر سازگاري و قابليت اختلاط با قارچكشها و حشره كشها، تاكنون عدم سازگاري آن به اثبات نرسيده است. همچنين دلتامترين فاقد خاصيت خورندگي مي‌باشد

نحوه اثر سم حشره کش دلتامترین

حشره کش عصبی که، با پایداری 4-3 هفته ایی برای برگ خوار ها و آفات مکنده سبب اختلال در کانال های سدیم در طناب عصبی می شود

موارد مصرف سم حشره کش دلتامترین در ایران

مینوز لکه گرد درختان میوه محلول پاشی (0.5 در هزار ) پرودینای چغندر قند (1 لیتر در هکتار)، پوره سن در گندم (محلول پاشی به نسبت 300 میلی لیتر در هکتار برای کنترل پوره سن گندم(EC) و 15 عدد قرص در هکتار برای کنترل سن گندم(Tb)


راهنمای مصرف سم دلتامترین

 • محلول آفت کش در اثر بارندگی، از سطح گیاه شسته می شود.
 • سم پاشی در درجه حرارت بالای 35 درجه سانتی گراد ممکن است میزان کارایی و پایداری حشره کش را کاهش دهد.
 • این حشره کش همراه چسب تریپس بدون رقیق کردن، روی پلی اتیلن پوشش دهنده کف گلخانه به کار می رود.
 • در تابستان نباید بیش از یکبار سم پاشی روی شته های غلات انجام گیرد.
 • حداکثر تعداد دفعات سم پاشی بر اساس نوع آفت و محصول متغیر است.
 • این حشره کش برای زنبور عسل بسیار خطرناک است از این رو سم پاشی در زمان فعالیت زنبور عسل، گلدهی مزرعه و علف های هرز نباید انجام شود.

نام عمومیFipronil


درجه سمیت: LD50 97mg/kg


اين آفت كش در بازار با نام تجاري ري‌جنت Regent 0.2% G وجود دارد. فيپرونيل حشره‌كشي است با اثر تماسي گوارشي و نسبتاً سيستميك از گروه فنيل پيرازول، با تاثير قوي و خاصيت ضربه‌اي سريع با مقدار مصرف كم مي‌باشد. فيپرونيل عليه طيف وسيعي از آفات مهم و خسارات‌زا توصيه مي‌گردد. اين حشره‌كش داراي كنترل ابقايي مناسب در هنگام سمپاشي روي برگ مي‌باشد. فيپرونيل هم به طريقه محلول‌پاشي و هم به صورت مصرف در خاك استفاده مي‌شود. اين حشره كش علاوه بر كنترل آفات برنج، خطر ابتلا به بيماري‌هاي قارچي از جمله بلاست، شيت بلايت، فوزاريم، آلترناريا و پوسيدگي طوقه و ريشه برنج و نيز خطر بروز ورس را به ميزان قابل توجهي تحتي تا ۶۰% كاهش مي‌دهد و در نتيجه با جلوگيري از بروز خسارت آفات و بيماري ها، منجر به افزايش مقدار كلروفيل و بهبود رشد و افزايش عملكرد محصول مي‌گردد. اين حشره‌كش در خاك سريعاً به مواد بي‌خطر و غير سمي تجزيه شده و به دليل مقدار مصرف كم، كاهش تعداد دفعات سمپاشي و آلودگي كمتر آبها در مجموع به حفاظت محط زيست كمك مي‌كند.


مكانيسم اثر


فيپرونيل حشره‌كشي است كه از طريق مهار نمودن ۳ نوع كانال عبور كلسيم در غشاء سلول¬هاي عصبي و ممانعت از نفوذ يون كلسيم به داخل سلول عمل مي‌كند، كه يكي از اين سه كانال از طريق ناقل الكترون GABA و دو كانال ديگر از طريق گلوتامات اثر مي‌كند. اين ۳ جايگاه اثر مختلف، پتانسيل حشره‌كشي فيپرونيل را متفاوت از ساير حشره‌كش¬ها نموده مخصوصاً اينكه اين حشره‌كش، آفاتي را كه نسبت به ساير سموم (از جمله گروه‌هاي ارگانوفسفره، كاربامات، پايرتروئيدي و سيكلودي ان) مقاوم شده‌اند نيز كنترل مي‌كند. خاصيت انتخابي فيپرونيل به دليل تاثير از طريق كانال گلوتامات است. فيپرونيل داراي خاصيت ضربه‌اي سريع بوده كه بلافاصله باعث ايجاد knockdown مي‌شود. اثر نسبتاً سيستميك فيپرونيل باعث مي‌شود كه اين حشره‌كش‌ در ضدعفوني بذر يا مصرف در خاك نيز مورد استفاده قرار گيرد. فيپرونيل در گياه از ريشه و از طريق آوند چوبي و تا حدي آوند آبكش به ساير اندام‌هاي گياه منتقل شده و به دليل قابليت تحرك‌پذيري فيپرونيل و متابوليت‌هاي آن، اين ماده در برگهاي جوانتر نيز وجود خواهد داشت.


موارد مصرف


فيپرونيل حشره‌كشي با اثر تماسي و گوارشي با طيف وسيع حشره‌كشي، نسبتاً سيستميك از گروه فنيل پيرازول با كنترل ابقايي مناسب در هنگام كه سمپاشي برگ انجام مي‌شود كه عليه كرم ساقه خوار برنج به ميزان مصرف ۲۰ كيلوگرم در هكتار از فرمولاسيون ۲/۰ % گرانول (معادل ۴۰ گرم ماده موثره در هكتار) چند روز پس از مشاهده تعداد حداكثر پروانه‌ها (اوج پرواز) مصرف مي‌گردد. فيپرونيل هم در زمين اصلي و هم در خزانه قابل مصرف مي‌باشد. (فقط براي يك نوبت سمپاشي در سال) همچنين فيپرونيل عليه طيف وسيعي از آفات از جمله سرخرطومي‌هاي يونجه، سوسك برگخوار گندم، انواع سن گندم، مگس گندم، كرم ساقه خوار ذرت، كرم ساقه خوار اروپايي ذرت، كرم ساقه خوار برنج، كرم برگخوار كارادرينا، كرم برگخوار هليوتيس، كرم قوزه پنبه، لارو طوقه بر پروانه سفيد كلم، شب‌پره گاما روي چغندر قند، پنبه، آفتابگردان، كلزا، سويا، سبزي و صيفي‌جات، كرم خوشه خوار انگور، زنجره و زنجرك مو، مگس پياز، تريپس پياز، سنكهاي پنبه، مگس ريشه، كرم مفتولي، سوسك كلرادو، سوسك‌هاي برگخوار، كرم سيب، ليسه سيب، سرخرطومي گيلاس و آلبالو، انواع مينوز درختان ميوه، انواع تريپس انواع شته و انواع پسيل در كشورهاي ديگر استفاده مي‌شود. حشره‌كش فيپرونيل با فرمولاسيون ۵% SC را مي‌توان به مقدار ۱-۲/۰ ليتر در هكتار براي لارو پروانه‌ها، به مقدار ۱-۵/۰ ليتر در هكتار عليه سخت‌ بالپوش¬ها و به مقدار ۱-۵/۰ ليتر در هكتار انواع تريپس، انواع شته، انواع زنجره و انواع پسيل و نيز به مقدار ۱-۵/۰ ليتر در هكتار عليه كرم ساقه خوار برنج توصيه مي‌شود.

انواع حشرات و سیکل زندگی آنها

شپش ها

سمپاشی شپش

کنه ها

سمپاشی کنه

مگس ها

سمپاشی مگس

پشه ها

سمپاشی پشه

مارمولک ها

سمپاشی مارمولک

کک ها

سمپاشی کک

ساس ها

سمپاشی ساس

موریانه ها

سمپاشی موریانه

سوسک ها

Blattella.germanica

موش ها

سمپاشی موش

تقسیم بندی سموم بر اساس منشأ و مواد شیمیایی

Organochlorine compounds

این گروه از سموم در طیف وسیعی بر علیه آفات و حشرات موذی، مورد استفاده قرار گرفته است. از مهمترین سمومی که در این گروه قرار دارد میتوان به سموم ذیل اشاره نمود: دیکوفول، آلدرین، کلردان، هپتاکلر و اندوسولفان، BHC، ددت، دیلدرین. از مهمترین خصوصیات این سموم می شود به پایداری طولانی آنها در محیط و طیف وسیع حشره کشی آنها اشاره نمود.

Organophosphate insecticides

حشره کش های فسفره مصنوعی، مولکول های آلی حاوی فسفر می باشند. همزمان با جنگ جهانی دوم این گروه از سموم بعنو ان گازهای جنگی توسط آلمانیها سنتز شدند و سپس به خاصیت حشره کشی آنها پی برده شد. تا کنون بیش از 100 ترکیب از این سموم به بازار آمده است و از راه های مختلف بر روی حشرات اثر می گذارند. از مهمترین سموم در این گروه میتوان به مالاتیون، پاراتیون، دیازینون، سیستوکس، متاسیستوکس، تمفوس، کلروپیروفوس متیل، پیریمیفوس متیل، فنتیون و فنیتروتیون اشاره نمود. خاصیت ابقایی این سموم در مقایسه با سموم کلره کمتر می باشد.

Carbamates

این گروه از سموم از نظر مکانیسم عمل بر روی حشرات شبیه سموم فسفره هستند. از مهمترین سمومی که در این گروه قرار دارند میتوان کارباریل، پروپوکسور، فورادان آلدیکارپ را نام برد.

Pyrethroid insecticides

این گروه از سموم نسل جدیدی از حشرهکشها را بوجود آورده است. منشاء این گروه از سموم از گل پیرتر بوده است که مبدأ آن ایران میباشد. از نظر ساختمان شیمیایی، استر یک اسید و الکل میباشند. در دهۀ 1950 این گروه بصورت مصنوعی سنتز شدند. اولین گروه از این سموم که به بازار عرضه شدند در مقابل نور سریعاً تجزیه می شدند. متعاقباً بر روی فرمول شیمیایی آنها کارهای فراوانی انجام پذیرفت و سمومی به بازار عرضه گردید که خاصیت ابقائی بیشتری در طبیعت داشتند. هم اکنون بیشترین استفاده را در کنترل حشرات خانگی و آفات کشاورزی به خود اختصاص دادهاند. مهمترین پایروتروئیدها عبارتند از: آلترین، بیوآلترین، رزمترین، بیورزمترین، پرمترین، سایفلوترین، دلتامترین، سایپرمترین، لمبداسیهالوترین و فنترین. هم اکنون سموم فوق را در کنترل ناقلین مالاریا به صورت های سمپاشی ابقایی داخل منازل، سمپاشی فضایی و استفاده از پشهبندهای آغشته به سموم، به کار میبرند.

اندکسی است که میزان سمیت یک ماده سمی را نشان میدهد و نمایانگر حداقل میزان سم مورد نیاز برای کشتن 50 % جمعیت حیوان استاندارد آزمایشگاهی است. واحد شنجش این شاخص mg/kg وزن بدن است. LC50:

 • عبارتست ازغلظت کشنده سم برای 50%حیوانات مورد آزمایش وبرحسب میکروگرم درلیتراظهارمی دارند (سمیت سموم تدخینی)
 • اگرغلظت گازناشی ازمتیل بروماید درفضا به 100تا200 ppm برسد چند ساعت تنفس ازآن موجب مسمومیت شدید شده وممکن است انسان راباخطر مرگ مواجه سازد
 • اگرغلظت گاز ناشی از قرص فوستوکسین درفضا به 2000ppm در هوا برسد در اندک مدتی می تواند انسان را بکشد
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟