مدیریت پسماند


باید و نبایدهای مدیریت پسماند


شركت مهندسي مهاب گستر آویژه ارائه دهنده خدمات تخصصي مهندسي محيط زيست و مديريت اجرايي پسماند هاي صنعتي و ويژه با رعایت کامل قوانین و مقررات زیست محیطی داخلی و بین المللی در زمینه های ذیل و در جهت بهبود محيط زيست در كشور آماده ارائه خدمات به کارخانجات، صنایع و مراکز درمانی می باشد:

شرح خدمات مدیریت پسماند


 • ارائه خدمات مشاوره زيست محيطی و مديريت اجرايی پسماند به كليه شركت های صنعتی، کارخانجات و بيمارستان ها
 • حمل و نقل پسماندهای صنعتی، ویژه، دارویی و بیمارستانی با مجوز سازمان حفاظت محيط زيست
 • امحاء، بی خطرسازی و دفع پسماند های ويژه، صنعتی و خطرناك با همكاری مجتمع فناوری پسماند
 • اجرای طرح جامع مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه سازمان محیط زیست (فرم خود اظهاری مديريت پسماند ويژه)
 • لايروبی و پاکسازی شبكه های جمع آوری فاضلاب صنعتی و بهداشتی
 • انجام انواع آزمایشات آلاینده سنجی و پایش پسماندها و پساب های واحدهای صنعتی با همکاری آزمایشگاه معتمد محیط زیست

 • مشاوره، راهبری و بهره برداری تخصصی از تصفيه خانه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی
 • طراحی، ساخت و اجرای انواع پكيج های تصفيه كامل فاضلاب
 • مشاور اجرای جدید ترین روش های مبارزه با ناقلین و سم پاشی اماکن عمومی، درمانی، تفریحی، بهداشتی، رستوران، خوابگاه ها و غیره با مجوز دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • تامين نيروی كارشناسی در خصوص ايمنی بهداشت و محيط زيست جهت كارخانجات و صنايع
 • برگزاری دوره های آموزشي تخصصی حضوری و نيمه حضوری با استفاده از مدرسان مجرب در زمینه های ایمنی و بهداشت و محیط زیست و مدیریت پسماند
 • برگزاری کارگاه های آموزشی درخصوص راهبری و بهره برداری در زمینه های مختلف تصفیه آب و فاضلاب

ضرورت وجود دستگاه امحاء پسماند در مراکز درمانی


بیمارستان ها همیشه برای دفع زباله های خود با مشکلاتی مواجه بوده اند زیرا روش دفع این زباله ها با روش دفع زباله های خانگی خیلی متفاوت می باشد، زباله های معمولی توسط شهرداری از تمام نقاط هر شهر جمع آوری شده در مکانی خارج از شهر برده و در زیر خاک مدفون می شوند این زباله پس از گذشت مدتی تجزیه شده و ضرری برای خاک و محیط زیست نخواهد داشت اما از آنجایی که زباله های بیمارستانی حاوی مواد شیمیایی،انواع میکروارگانیسم و مواد عفونی بوده و ممکن است باعث انتشار بعضی از بیماری ها شوند باید در جمع آوری و نابود کردن آن ها دقت بسیاری شود. این نوع زباله ها هم توسط ماموران شهرداری ولی به روشی جداگانه از روش جمع آوری زباله های معمولی جمع آوری می شوند. همین طور روش از بین بردن آن ها هم متفاوت خواهد بود.برای انجام این کار دستگاه هایی توسط انسان طراحی شده است که می توان از آن ها برای امحا کردن یا نابود کردن زباله ها استفاده نمود. مشکل نابود کردن این نوع از زباله ها به خصوص در شهرهای بزرگ و صنعتی خیلی دیده می شود.


ضرورت امحاء زباله های بیمارستانی


زباله های بیمارستانی بسیار پرخطر می باشند زیرا اجزا تشکیل دهنده این نوع از زباله ها عفونت، انواع میکروب ها، انواع باکتری هایی که رشد کرده اند و اصلی ترین و عمده ترین جزء این نوع زباله ها پسماندهای آغشته به خون می باشد، لذا اگر برای نابود سازی آن ها مدیریت درستی انجام نشود، محیط اطراف خود را آلوده کرده و سبب انتشار آلودگی و شیوع انواع بیماری ها در بین مردم خواهند شد.

زباله های بیمارستانی نمی توانند بازیافت شوند زیرا بازیافت این نوع از زباله ها بیشتر باعث انتشار آلودگی در محیط خواهند شد و به هیچ وجه نباید وسایل مورد استفاده در بیمارستان را بازیافت کرد و مورد استفاده مجدد قرار داد.

در نتیجه با مدیریت درست و به موقع در جمع آوری و نابود کردن زباله های بیمارستانی می توان جلوی شیوع و گسترش بیماری های مسری مانند ایدز و ... را گرفت.


به منظور مدیریت صحیح جهت جلوگیری از بروز و شیوع بیماری های ناشی از عوامل ویروسی و انگلی که در پسماند های بیمارستانی وجود دارند، باید قبل از خروج زباله ها از بیمارستان ها به روش صحیح آن ها را ضدعفونی و بی خطر سازی نمود و سپس آنها را توسط ماشین های حمل زباله های عفونی که فقط برای این نوع از زباله استفاده می شوند حمل کرد. وجود دستگاه گندزدای پسماند عفونی در تمامی مراکز درمانی بزرگ الزامی می باشد زیرا پسماندها قبل از خروج از این مراکز باید ضد عفونی و بی خطر شوند. انجام این اقدامات جلوی بروز هر نوع خطری را خواهد گرفت.

بیمارستان از طریق سه روش می توانند جهت معدوم سازی پسماندها اقدام کنند.


 1. دفن کردن زباله ها
 2. سوزاندن زباله ها
 3. استفاده از دستگاه امحای ایرانی

روش اول روشیست که زمان بسیار زیادی طول می کشد زیرا زباله ها در زیر خاک مدفون می شوند و تجزیه آن ها چندین سال طول خواهد کشید تا دوباره به محیط زیست خود برگردند.

در روش دوم سوزاندن زباله ها باعث پراکندگی گازهای شیمیایی در هوا شده که ترکیبی از ذرات کربن و آلاینده های خطرناک خواهند بود که باعث آلودگی هوا و محیط زیست می شوند.

روش سوم بهتر از دو روش دیگر می باشد. در این روش با استفاده از دستگاه امحای زباله ایرانی، زباله های بیمارستانی را به روشی کاملا بی خطر نابود خواهند کرد. زیرا تا کنون چنین دستگاهی موجود نبوده ، بیمارستان ها از دو روش قبل برای از بین بردن زباله های خود استفاده می کردند ولی با استفاده از این دستگاه بی خطر و نابود سازی زباله ها به راحتی و بدون خطر انجام می شود.


روش کار دستگاه امحای ایرانی برای زباله های بیمارستانی


این دستگاه که به آن اتوکلاو زباله هم گفته می شود، زباله ها را از هر نوع عوامل بیماری زا و خطرناک پاکسازی خواهد کرد که به این عمل اتوکلاو گفته می شود.

علاوه بر این تمام مایعات موجود در زباله ها را تبخیر می کند که باعث کمتر شدن حجم زباله ها خواهد شد. با انجام این کار زباله ها با کمترین حجم ممکن در محل تخلیه انباشته می شوند.


× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟